příběh a filozofie eat it

... Roky jsme pracovaly v korporaci a řešily, jak to skloubit se zdravím a spokojeností. Začaly jsme studovat a po nějaké době jsme zjistily, že se člověk nemusí vzdát všeho, co doposud jedl a dělal, aby se cítil a vypadal dobře a že zdravý životní styl neznamená jíst jen klíčky a speciální výrobky ve zdravých výživách za hodně peněz. Vždy nás zajímalo jídlo a vše okolo něj. To, jak na nás působí, jak nám může dodat nebo ubrat energii a také jak může pomoci v prevenci různých onemocnění a dokonce zlepšit náš psychický stav. 

eat it učí lidi nebát se svých chutí. Poznat sám sebe, pochopit, proč mám najednou na něco chuť, proč jsem celý den unavený(á), mám problémy s pletí apod. Začít naslouchat sám sobě (místo zaručeným reklamám nebo dobře míněným radám kamarádů) se opravdu vyplatí. A jde to bez boje a trápení. Přirozeně! Jednou za čas snězený (kvalitní!) špekáček je lepší než s odporem denně jedená ovesná kaše.

... na tomto principu vám poradím při konzultaci a pomůžu sestavit jídelníček.

... nezapomínejme na pohyb! 15 minut uskutečněné chůze denně je lepší než 3x naplánovaná posilovna v diáři. A vůbec! Je nejlepší, když se člověk hýbe, aniž by se do něčeho nutil... třeba na výletě s přáteli.

eat it se s klienty zamýšlí nad tím, co jim vyhovuje, co jim chutná a zajímá se o to jak žijí. Podle toho navrhneme změnu. eat it se hodně zajímá také o prevenci zdraví.

Dnes už Veronika součástí eat it není, ale v oblasti výživy a zdravého životního stylu se stále pohybuje a pracuje na novém projektu.

V rámci eat it pořádám i různé kurzy a semináře jak pro firmy, tak pro jednotlivce, kde všechny ty informace uvádím na pravou míru a to lidovou a srozumitelnou formou tak, aby se v tom i laik vyznal a hlavně mohl použít v životě.

Je to asi trochu retro, ale věřím a mám odzkoušeno na sobě i našich klientech, že obyčejné jídlo (na rozdíl od polotovarů), přirozený pohyb (zahrádka, kolo, výlet, procházka), čistá hlava a skvělé vztahy jsou solidním základem pro úplně každého. Není na škodu se zastavit a začít naslouchat sám sobě.

není žádná univerzální cesta pro všechny

Informací o zdravém životním stylu a zdravé stravě, stejně tak výživových poradců, je dnes spousta. Média na nás chrlí hory informací o tom, co bychom měli jíst a jak bychom měli správně žít. Všude samá reklama o doplňcích stravy, nevíme pak co dřív užívat, abychom byli zdraví... 

Není ale třeba si ze všech těch informací dělat velkou hlavu. Podívejme se na věci z vyšší perspektivy.

Každý jsme unikátní a tudíž na každého platí něco jiného a tak k tomu "poradcovaní" chceme přistoupit trochu jinak, přirozeně a s rozvahou. K cíli lze přeci dojít různými cestami. Nabízíme pomocnou ruku lidem, kteří chtějí řešit co jíst, aby měli energii na to co mají rádi, kteří se chtějí hýbat a něco se sebou dělat. Není třeba dělat spousty změn najednou a dávat si obrovské cíle, kterých nelze dosáhnout. I malá změna znamená krok vpřed.

Náš název eat it překládáme z angličtiny jako sněz to. Vyjadřuje naše doporučení jíst, to co máme rádi, ne hladovět a držet různé diety. 

filozofie eat it

Dobře jím. Jdu ven. Znám se. Učím se.

dobře jím

Jaké to ve vás vyvolává pocity? Dietu? Omezování? Co se vám vybaví? Tofu, pohanka, ryba připravená v páře?

Na dietu a omezování toho, co máte rádi, zapomeňte. Pokud vám tofu, pohanka a jiné potraviny chutnají, super! Pokud vám ale nechutnají, zapomeňte na ně. K zdravému životnímu stylu patří i psychická pohoda. Jestli jíte každý den něco, co vám nevoní, nebudete v pohodě a pravděpodobně u toho ani dlouho nezůstanete.

Potom to může vypadat tak, že vepřo, knedlo, zelo hned nevyměníte za rýži s klíčky, ale jednoduše si dáte kvalitní vepřové maso, zelí a k tomu brambor.

Z praxe víme, že lidé jsou takto schopni se na zdravý životní styl soustředit dlouhodobě, neberou jej jako dietu
a navíc, kde je psáno, že časem člověk nedostane chuť experimentovat s mungo fazolemi a lněným olejem :-).

Každý je jiný a pro každého je "to zdravé" něco jiného. Někomu udělá ráno dobře jogurt s ovocem, někoho nakopne teplá ovesná kaše a jiný si dá s radostí chléb se šunkou.

Hlavní je kvalita a pestrost.

jdu ven

Stejně jako v jídle, i u pohybu platí jedno pravidlo: každý jsme jiný, každý má rád něco jiného a každý něco jiného potřebuje.

Najděte si to svoje a nenuťte se do něčeho, co vás nebaví. Na druhou stranu, pokud máte pocit, že vás z pohybu nebaví vůbec nic, dejte tomu alespoň šanci.

Hlavně si zapamatujte, že pohyb je i chůze (procházka s pejskem, výlet), pomoc kamarádovi na stavbě, okopávání zahrádky. Pokud na sebe nahlížíte jako na nesportovce, pak hledejte další možnosti.

Už to slyším, nemáte čas.

Pohyb je přirozená součást života, není to něco navíc jako například kadeřník. Pokud něco nepoužíváme, přestává to časem dobře sloužit a tak je to i s námi. Později vám zabere mnohem více času řešení potíží spojených nebo vyvolaných nedostatkem pohybu.

Trošku plánujte a hledejte příležitost pro pohyb. Jak?

  • My chodíme nakupovat v okolí domova do místních obchůdků. Je to relax, protože je to hezká procházka, trošku se hýbeme a navíc uděláme dobře i svému mozku hlavně proto, že si ze seznamu povinností odškrtáme solidní část. Posledně jsme takto svižnou chůzí strávily asi hodinu a čtvrt.
  • Do obchodu můžete taky zajet na kole nebo pokud jedete autem, zaparkujte dále od místa určení. Těch pár minut při kroužení a hledání volného místa, a případného nervování se, využijte pro sebe.

Co dál?

  • Spojte pohyb s časem stráveným s přáteli - místo abyste zamířili rovnou do hospody, zkuste si naplánovat třeba výlet, tenis, badminton, všichni se spolu odreagujete a věřte mi, že i to pivo potom chutná lépe. A tak dále a tak dále...
  • Jestli máte doma malé dítě, zapojte jej do cvičení - na internetu najdete spoustu inspirací. Strávíte hezkou chvíli s dítětem a přitom si protáhnete tělo...
  • U televize nemusíte jen tak ležet, můžete posilovat nohy, ruce.
  • Pokud máte doma pejska, na procházce zvyšte tempo, na chvíli se s ním rozběhněte...

Jen začněte...

My v eat it říkáme Jdeme ven. Znamená to, že pohyb nemusí nutně znamenat jógu, posilovnu a podobně. Pokud vám to vyhovuje, super! Pokud se do toho jen nutíte, za chvíli si stejně najdete výmluvy, proč toho nechat. Když máme v poradně maminku, radíme ji, aby doopravdy chodila na svižné procházky s kočárkem. A výsledky vidíme na InBody120 - svalová hmota roste, tuk klesá (samozřejmě je to spojené i s kvalitní a vyváženou stravou).

znám se

Už víte proč dobře jíst a jít ven. V čem spočívá to naše "znát se"? Je to jednoduché - nezapomínejte, že jste unikát a podle toho se k sobě chovejte :-).

Má to dvě roviny.

1. Vím jaký je můj bazální metabolismus (BMR) čili vím, kolik si můžu dovolit sníst denně jídla.

BMR je energie, kterou naše tělo potřebuje pro základní fungování. Jednoduše řečeno, kolik energie spálím, když jenom ležím na gauči a ani hlavu nenamáhám složitými úkoly.

  • Metabolismus se vám přirozeně zpomaluje, jakmile mu dáváte méně energie než potřebuje. Snaží se přežít a tudíž snížit energetické nároky.
  • To vysvětluje, proč někdo přibere už jen z toho, že se na jídlo podívá a druhý ne.
  • Základem je tedy zjistit, jak "šlape" můj metabolismus - existují na to vzorce (stačí zadat do vyhledávače "výpočet bazálního metabolismu"), ale můžete se nechat přeměřit bioimpedančním přístrojem, které to změří přesně. Stojí to pár minut času a opravdu jen pár korun.
  • Výhodou takového měření je, že zjistíte nejen, jak spalujete, ale kolik máte svalů, tuků, ale také vodu, neřešíte tak celkovou váhu, ale to z čeho se skládáte.

2. Vím, co mi vyhovuje.

U té druhé roviny, už si musíte sednout a zapřemýšlet. Kopírovat diety a vůbec životní styl někoho jiného je nesmysl. Jestliže chcete změnit svůj život jednou provždy, ať už se to týká jídla či nikoliv, musí vám to sednout a mělo by vás to bavit.

  • Zamyslete se nad tím, jaké jídlo máte rádi, jaké rádi nemáte.
  • Který pohyb je vám příjemný? Běhání (celý den pracujete s lidmi a sedíte), jóga (taháte těžké váhy, bolí vás záda), volejbal (máte rádi kolektiv)...
  • Čím chcete začít. Zvládnete změnit všechny aspekty zdravého životního stylu od jídla, přes pohyb a odpočinek až po čas s přáteli? Nebo začnete postupně?
  • Možná máte silnou vůli, ale pokud si naplánujete příliš mnoho aktivit, může vás odradit stres, jakmile všechny naplánované změny přestanete stíhat.

Jakmile zvládnete tyto dva aspekty, jste na dobré cestě! Znát sám sebe je výhoda. Pak přesně víte, jakou cestou se při změně vydat.

učím se

Poslední, ale možná i nejdůležitější kategorií v rámci filozofie eat it, je učit se. Nemyslíme tím systematické šprtání. Naopak.

Už víte, co to znamená dobře jíst (nehladovět, nejíst co vám nechutná, ale naopak si dopřávat potraviny, které máte rádi pravidelně, v dobré kvalitně, nejlépe doma připravené).

Naučili jste se, že pohyb neznamená nutně nudu nebo dřinu v posilovně. Víte, že jej musíte přizpůsobit nejen své povaze, ale také svému životnímu stylu a pokud možno, zvolit takovou formu pohybu, na kterou se budete těšit (výlet, vodní nohejbal, jóga).

Zjistili jste, že vám odhodlání začít a vydržet u zdravého životního stylu nevydrží příliš dlouho, pokud budete někoho kopírovat a nezamyslíte se nad tím, kdo jste a co vám doopravdy vyhovuje - ať už se jedná o pohyb, jídlo (jeho druh a jeho množství - k tomu je zapotřebí znát hodnotu svého bazálního metabolismu).

Pokud jste s námi poslední tři měsíce následovali tyto principy, výsledky už jdou jistě znát a vy se cítíte skvěle, protože jste se naučili poslouchat sami sebe a nespoléhat na módní rady a "zaručené" tipy, jak zhubnout.

A přesto je posledním krokem právě učení se. Co byste se ještě měli učit? Zdravý životní styl souvisí nejenom se zdravím a krásou, ale také vitalitou.

Vitální zůstaneme, pokud se budeme učit novým věcem. Nemusí to být hned jízda na kolečkových bruslích, ale třeba:

  • naučit se odpočívat,
  • naučit se trávit více času s lidmi, na kterých vám záleží,
  • naučit se uvařit nové jídlo,
  • naučit se potápět.

Zkrátka nestůjte na místě a učte se novým věcem. Jen tak narazíte na věci, které vám cestu změny usnadní - nové báječné jídlo, pohyb, který vám vyhovuje nebo parťáky na sport. Když se naučíte odpočívat, naberete sílu a vydržíte u všeho, co si naplánujete. A celkově vydržíte vitální nejen do důchodu. 

Můžete se začít učit od sebe. Uvnitř se skrývá obrovská moudrost, jen se na chvíli zastavit a zaposlouchat se. Nebo se taky můžete učit od nás a přečíst si nějaké informace v sekci blog.

S láskou

Zuzana


eatit 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!